DZIĘKUJEMY, ŻE BYŁAŚ: Halina Bortnowska (2031-2024)

DZIĘKUJEMY, ŻE BYŁAŚ: Halina Bortnowska (2031-2024)

Dnia 19 czerwca 2024 r. zmarła red. Halina Bortnowska.  filozofka, teolożka, publicystka, uczestniczka ruchu ekumenicznego. Miała 92 lata. Informację o śmierci Haliny Bortnowskiej podała redakcja "Tygodnika Powszechnego", na łamach którego publikowała.
Była wielkim fanem zaszczepiania w młodych ludziach ziarna głęboko humanitarnego postrzegania, rozumienia i przeżywania świata i wspólnoty z drugim człowiekiem. W ramach prowadzonych przez siebie warsztatów dziennikarskich (m.in. dla studentów, młodych dziennikarzy, młodzieży szkolnej czy osób osadzonych w zakładach karnych) Halina Bortnowska zajmowała się promowaniem światowych standardów dziennikarstwa. Od 1992 była animatorką Warsztatów Dziennikarskich Młodych „Polis” w Warszawie. (zob.:  https://pl.wikipedia.org/wiki/Halina_Bortnowska )

Hala, dziękujemy Ci bardzo, że byłaś i za wszystko co nam dałaś...

(na jednym z takich spotkań warsztatowych,10 lat temu, kiedy zwróciłem się do Haliny Bortnowskiej per: Pani Redaktor, Ona szczerze się oburzyła odpowiadając mi: ,,jakie tam: pani redaktor, Hala jestem." I tak już zostało...)

Z Halą  spotkaliśmy się na warsztatach młodzieżowych zorganizowanych przez Nią specjalnie dla nas w czasie naszych kilkudniowych warszawskich warsztatów dziennikarskich. Zaprosiła ona również na to spotkanie swoich podopiecznych ze Stowarzyszenia Młodych Dziennikarzy POLIS oraz aktywistów kampanii Stop Nienawiści z nadzieją integracji projektów i aktywności tych grup młodych ludzi.

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=kR1LKgppEnw[/youtube}

Poniżej zapis wideo początku warsztatów oraz całe wystąpienie Hali na tym spotkaniu w zapisie radiowym:

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=EEnWUIymfEs{/youtube}

Cały zapis wykładu Hali na temat: JAK NAPSAĆ DOBRY REPORTAŻ... był opublikowany przez nas jako podcast radiowy w serwisie audioboom, który w tamtych latach był nieodpłatny. Niestety, obecnie audioboom całkowicie się skomercjalizował i zaprzestał udostępniać opublikowane w tamtych latach podcasty. Postaram się odszukać oryginał nagrania w swoich cyfrowych archiwach i ponownie go opublikować. (tak to bywa, niestety, z komercyjnymi firmami w sieci).

Hala należała do pokolenia jeszcze analogowego. Nie posługiwała się pocztą elektroniczną ani komputerem. Wspierali ją w tym jej młodzi przyjaciele ze stowarzyszenia POLIS. Kontaktowaliśmy się telefonicznie i to często a nasze rozmowy czasami trwały przeszło godzinę (Hala była taką samą gadułą jak ja). Doskonale się rozumieliśmy przez bliźniacze nasze projekty: Stowarzyszenie Młodych Dziennikarzy POLIS oraz moje licealne klasy o profilu dziennikarskim.

Bardzo dużo zawdzięczam jej radom, doświadczeniom, wskazówkom. 

Zarejestrowane powyżej spotkanie odbyło się specjalnie dla naszej grupy w trakcie kilkudniowych warsztatów dziennikarskich jakie zorganizowałem dla moich uczniów oraz liderów kreatywnych obozów INTERKAMP w Warszawie.
Był to okres, kiedy do kreatywnych działań dziennikarskich dołączyłem uczestników letnich obozów Interkamp i działaliśmy wspólnie już nie tylko pod szyldem LO ale nieformalnej grupy EYIA. Warsztatach tych uczestniczyli nie tylko uczniowie klasy dziennikarskiej ale również interkampowicze: Teo z Łodzi (radiowiec i informatyk) oraz Joasia z Gdańska, fotoreporter)
Bezpłatne noclegi w Warszawie zapewnił nam w LO im, Reytana  zaprzyjaźniony z nami Jarek Szulski, a przez kilka oprócz warsztatów z Halą udało się zrealizować podobne z Edwinem Bendykiem (Tygodnik Polityka) oraz Prof. Lechem Mankiewiczem (PAN oraz polski koordynator KHAN AKADEMY. Udało nam się również odwiedzić jedno ze studiów telewizyjnych POLSATu.

Warsztaty z zorganizowaliśmy dla grupy wyjątkowych i kreatywnych uczniów klasy dziennikarskiej VI LO w Gdańsku. Jak w każdej klasie była to mała grupka wyróżniająca się aktywnością i kreatywnością. Klaudia Wardowska z tej grupy była współtwórcą filmu nagranego przez nas dna konkurs Parlamentu Europejskiego, który zakwalifikował  nasz zespół do wyjazdu na obrady Młodzieżowego Parlamentu Europejskiego w Strassburgu. W swoje 18-urodziny stojąc w Parlamencie Europejskim z flagą Gdańska wysłuchała ,,Happy birtchay to You...'' śpiewane jej przez całą młodzież zgromadzoną na obradach. Dzisiaj Klaudia jest już mężatką a w bieżącym tygodniu odebrała dyplom nauczyciela mianowanego.

Warsztaty takie zrealizowałem jako pierwsze i ostatnie i więcej ich nie będzie.
Najpierw nieprzekraczalną przeszkodą była pandemia.
W minionym roku szkolnym tylko obiecałem zorganizowanie podobnego wyjazdu. Skończyło się na pustych obietnicach. Dlaczego? Nie było dla kogo zorganizować warsztatów zw względu na brak zaangażowania uczniów w aktywność w ramach dziennikarskiej innowacji pedagogicznej.

Wracam pamięcią do długich rozmów telefonicznych z Halą. Oboje byliśmy zgodni co do diagnozy, że nasilają się postawy bierności młodzieży oraz ich zagubienia w świecie jaki im zbudowaliśmy. 
Oboje byliśmy zgodni co do tego, ŻE WARTO inwestować chociaż w kilka wybranych jednostek nawet wtedy, kiedy większość tego wcla nie chce.
Nie ma już Hali.

Nie porozmawiamy już więcej na ten temat.


Zobacz też: