W tej chwili odbywa się zakończenie roku szkolnego w szkole, gdzie właśnie kończę próbę realizacji dziennikarskiej innowacji pedagogicznej UCZENIA SIĘ PRZEZ DZIAŁANIE. Nie poszedłem na zakończenie roku aby pożegnać się z uczennicami i uczniami, bo z obecnymi klasami dziennikarsko-artystycznymi skończyło się bardzo podobnie jak w niektórych poprzednich latach: na ,,słomianym ogniu '' aktywności.
Przyjdzie jeszcze czas na bardziej systematyczne podsumowanie niepowodzenia realizacji tego typu innowacji pedagogicznej w publicznej szkole.
Kiedy w 2007 roku pojawiłem się w szkole inicjatywą dla uruchomienia klasy dziennikarskiej zaczęło się od eksplozji aktywności grupki uczniów. Ale było to mała grupa i bardzo szybko dostosowała się do reszty klasy (siła presji grupy rówieśniczej) i skończyło się jak zawsze: wygaszeniem aktywności dziennikarskiej.
Uczyłem wtedy w szkole informatyki i całkowicie odechciało mi się tej całej zabawy dziennikarskiej...
W szkole publicznej, przynajmniej póki co, coś takiego nie może się udać.
Świetnie to się udawało poza szkołą (w latach 2008-2013 doświadczyłem cudownej prac z kreatywnymi dziećmi i kreatywną młodzieżą na letnich obozach INTERKAMP organizowanych przez BTA KOMPAS )
To co się w szkole publicznej nie udawało, bo do szkoły chodzą te osoby, KTÓRE MUSZĄ, świetnie się udawało z uczestnikami obozów kreatywnych w jakich nikt nie uczestniczy dlatego, że musi, tylko dlatego, ŻE CHCE!!!.
Po tych obozach nagrałem zresztą taki klip filmowy o wymowie: ,,ŻEBY TYLKO JESZCZE CHCIEĆ'' (zobacz: https://www.youtube.com/watch?v=UDRRYWXdrn0 )
Dlatego realizację kreatywnego dziennikarstwa internetowego rozpoczęliśmy realizować w sieci: poza szkołą na bazie kreatywnych osób związanych z INTERKAMPEM i do ich aktywności dołączaliśmy grupki aktywnych osób z klas dziennikarskich.
Początkowo działaliśmy tylko nieformalnie nazywając nasze młodzieżowe próby dziennikarskie skrótem EYIA od nazwy European Youth Information Agency. Dlaczego tak? Bo 2008 roku nawiązaliśmy współpracę z Krymsko Tatarską Szkołą w Majskoje na Krymie, którą dzięki Radzie Miasta Gdańska oraz prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi udało nam się wyposażyć tą szkołę w aparaturę studia radiowego.
Nasz kanał na Youtube: EYIA TEAM istnieje do dzisiaj i ma sporo archiwalnych materiałów oraz dość dużą oglądalność.
Ponieważ byłem równocześnie redaktorem prowadzącym w redakcji internetowego Miesięcznika Społeczno-Kulturalnego WOBEC próbowaliśmy włączyć nastoletnich, pozytywnych i kreatywnych dziennikarzy, ale też młodych aktywnych w każdej dziedzinie kreatywności (foto, grafika, literatura, muzyka i.t.p.)
Mieliśmy na celu promowanie tych właśnie kreatywnych młodych ludzi a tym samym motywowanie ich do dalszego rozwoju.
Dużym naszym osiągnięciem było uruchomienie Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Bolesława Prusa na opowiadanie młodzieży w wieku 13-26 lat. W tym miesiącu sfinalizowaliśmy już 7 edycję konkursu.
W 2017 roku zarejestrowaliśmy w sądzie i uruchomili dedykowane temu celowi samodzielne czasopismo: Miesięcznik Społeczno-Kulturalny KREATYWNI. Ukazuje się regularnie do chwili obecnej i składany jest jego już osiemdziesiąty dziewiąty numer.
Aktywni uczniowie klas dziennikarskich w VI LO w Gdańsku mogli uzyskać staż dziennikarski w redakcji miesięcznika i były oraz są s=osoby, które z tego skorzystały.
W obecnym składzie redakcji miesięcznika są tegoroczne maturzystki a aktualnych uczniów nikt z klas dziennikarskich tylko uczennica klasy sportowej.
W składzie redakcji miesięcznika są jeszcze absolwentki klas dziennikarskich z poprzednich lat: Aga Kuczyńska oraz Zuzanna Kobierska.
Kończymy pewien etap, gdzie próbowaliśmy wdrożyć dziennikarską innowację uczenia się przez działanie w szkole. Uczniowie nie chcą, albo nie umieją, albo nie dają rady pracować tą metodą.
Ciąg dalszy naszego edukacyjnego działania wiążemy z rozwojem naszego miesięcznika i wydawnictwa. Podjęliśmy też bliską współpracę z Fundacją EDUS i zamierzamy ją wspierać swoim doświadczeniem i szerokimi kontaktami.
Nie chcemy tracić czasu na ,,udawanie'' aktywności i kreatywności.
Od 8 edycji konkursu ogólnopolskiego konkursu literackiego jaki niebawem ogłosimy jego głównym organizatorem i koordynatorem będzie nasz miesięcznik.
Dzisiaj dzień rozdania świadectw: Żegnaj szkoło, witaj czasie na konstruktywne działanie.
Ważna uwaga: Mam jak najlepsze zdanie o szkole w jakiej kończę w tym roku pracę. Uważam ją za najlepszą szkołą jaką znam i jeśli cokolwiek z moich zasobów przyda się szkole jestem zawsze do dyspozycji.