Kilka dni temu (18 czerwca 2024) ogłoszono wyniki dodatkowej części badania PISA 2022 sprawdzającej umiejętności uczniów z zakresu myślenia kreatywnego. Uczniowie biorący udział w badaniu rozwiązywali specjalnie przygotowane zadania sprawdzające ich umiejętności w zakresie tworzenia różnorodnych pomysłów w tym również kreatywnych a także oceniania i ulepszania pomysłów z wykorzystaniem prezentacji graficznej, wypowiedzi pisemnej oraz opracowania koncepcji rozwiązywania problemu społecznego i naukowego. Kreatywność jest ważna. Uzyskane wyniki pokazały, że większość krajów, które osiągają wyższe wyniki w zakresie myślenia kreatywnego, zwykle przoduje w zakresie trzech głównych dziedzin badania PISA – rozumienia czytanego tekstu, umiejętności matematycznych i rozumowania w naukach przyrodniczych. Zapamiętywanie, odtwarzania i przetwarzanie w zakresie przyjętych algorytmów to zdecydowanie za mało. Zna, rozumie, stosuje w sytuacjach typowych i nietypowych to wymagania z coraz większym trudem zaspokajające poziom wymagań koniecznych.
Zwrócił na to uwagę w swojej książce „Szkoła z klasą” Andreas Schleicher - dyrektor ds. edukacji i umiejętności oraz specjalny doradca ds. polityki edukacyjnej przy sekretarzu generalnym Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.
Napisał:
…dziś sukces edukacji nie polega na odtwarzaniu treści nauczania, ale na wykorzystywaniu tego, co już wiemy i stosowaniu tej wiedzy w nowych sytuacjach, a także na myślenie ponad granicami dyscyplin. Każdy potrafi wyszukać – i zazwyczaj odnaleźć – informacje w Internecie, ale sukces osiągnął ci, którzy wiedzą, do czego mogą je wykorzystać. Wyniki PISA ujawniły, że strategie uczenia się oparte na zapamiętywaniu przestają być skuteczne, gdyż zadania stają się coraz bardziej złożone i wymagają wykonania większej liczby nie rutynowych czynności analitycznych. Strategie uczenia się oparte na przetwarzaniu – czyli procesie łączenia nowej wiedzy z wiedzą nabytą, myślenia dywergencyjnego i twórczego na temat nowatorskich rozwiązań lub o możliwościach wykorzystywania wiedzy– lepiej pomagają uczniom rozwiązywać bardziej wymagające zadania w testach PISA, która jednocześnie lepiej odzwierciedlają problemy, z jakimi będą się mierzyć w przyszłości.
Myślenie dywergencyjne, kreatywność, łączenie treści wielu nauk, transmisja wiedzy i umiejętności z jednych obszarów w celu wykorzystania ich w innych. Zwykła sztuczna inteligencja w większości przypadków szybciej i lepiej zrobi to, czego uczyliśmy dzieci przez ostatnie pokolenia. Czas postawić jej wyzwanie. Robić to, co robią małe dzieci. Brać każdy pomysł za realny i kluczowy do naszej dalszej egzystencji. w celu jego realizacji korzystać z wszystkiego co mamy pod ręką i z całego dotychczasowego doświadczenia. Cieszyć się zarówno z uzyskanych rezultatów jak i z popełnionych błędów. Oddać się temu wszystkiemu w całości. Żadna maszyna nie zrobi tego lepiej!
za:https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid0KhBM9L3Rw1d2RgRaLVbxsYsEsDxbLdh2qdR38SioRr3KFU3jxnvJ5AaRHZLbvojMl&id=100069083866406
ANEKS:
Pozycja polskich w badaniu kreatywności:

Ilustracja za oficjalnym raportem PISA: https://www.oecd-ilibrary.org/sites/765ee8c2-en/index.html?itemId=/content/publication/765ee8c2-enhttps://www.oecd-ilibrary.org/sites/765ee8c2-en/index.html?itemId=/content/publication/765ee8c2-en