Tekst responsywny w dokumentach cyfrowych: likwidacja ,,sierot'' w Libre Office

Tekst responsywny w dokumentach cyfrowych: likwidacja ,,sierot'' w Libre Office

Akademia Młodego dziennikarza była w minionych latach elementem mojej autorskiej, dziennikarskiej innowacji pedagogicznej realizowanej do sierpnia 2024 r. w VILO w Gdańsku. W związku z zakończeniem jej pilotowania zostaje ona przeniesiona do naszego miesięcznika. Systematycznie, najważniejsze jej elementy z serwisu innowacji: pressmedia.vilogdansk.pl przeniesiemy na łamy naszego miesięcznika.


Współczesna edytory tekstu (MS WORD, LIBRE OFFICE, i tym podobne ) są na tyle rozbudowane, że wystarczają dla składu komputerowego dowolnych publikacji.

Jednym z krytycznych błędów edycyjnych są tzw. SIEROTY - Sierota – pojedyncze znaki (np. i, o, w) na końcu wiersza. Tragicznie wyglądają one szczególnie dla akapitów wyjustowanych. Ich wystąpienie w tekście jest uważane za poważny błąd edycyjny.

Aby nie dopuścić łamania linii w tekście po pojedynczym znaku wystarczy znak spacji za tym znakiem (znak unicode: 32) zastąpić znakiem niełamliwej spacji (znak unicode: 00A0). W większości popularnych edytorów (procesorów) tekstu znak taki wprowadza się sekwencją klawiszy CTRL + SPACJA.
Dla tekstów drukowanych fizycznie jest to bardzo proste. Jedną z ostatnich czynności edycyjnych jest prześledzenie prawego marginesu tekstu i za pomocą ,,niełamliwej spacji'' usunięcie z tekstu ,,sierot''.

NIE JEST TO JEDNAK WYSTARCZAJĄCO SKUTECZNE DLA TEKSTÓW CYFROWYCH!!!
Teksty cyfrowe (e-booki, publikacje internetowe) wyświetlane będą za pomocą wyświetlaczy o różnej szerokości kolumny i NIGDY NIE WIADOMO w jakim miejscu zostanie przełamana linia akapitu.
Aby ten problem rozwiązać NALEŻY WSZYSTKIE (!) WYSTĄPIENIA POJEDYNCZYCH ZNAKÓW W TEKŚCIE  nadmiarowo ZAKOŃCZYĆ NIEŁAMLIWĄ SPACJĄ. Wtedy nigdy nie wystąpią w akapicie ,,sieroty'' niezależnie od tego w jakim miejscu linia tekstu akapitu zostanie przełamana.

Jak to zrobić za pomocą edytora MS WORD opisałem kiedyś w naszym miesięczniku w lutym 2020 r.:

ZOBACZhttp://old.e-kreatywni.eu/index.php/artykuly-38/latwe-pozbycie-sie-sierot-w-calym-tekscie-jan-jackowicz-korczynski
(dostęp z dnia 7 października 2024 r. Na ten dzień publikacja miała 19415 wyświetleń)

 


MS WORD jest niestety aplikacją komercyjną i kosztowną. Poniżej opisuję jak to można zrobić w edytorze pakietu LIBRE OFFICE, który dostępny jest nieodpłatnie  na wolnej licencji.

W LibreOffice Writer można również zamienić wszystkie ciągi w postaci "spacja znak spacja" na "spacja znak niełamliwa spacja".

Można to zrobić za pomocą funkcji Znajdź i zamień oraz wyrażeń regularnych.

 

Oto kroki, jak to zrobić:

  • Otwórz dokument w LibreOffice Writer.

  • Kliknij Edytuj > Znajdź i zamień (lub użyj skrótu Ctrl + H).

  • W oknie dialogowym zaznacz opcję Wyrażenia regularne (znajdziesz ją po kliknięciu w przycisk Więcej opcji).

  • W polu Znajdź wpisz następujący wzorzec:
    (\s)(.)(\s)
    • \s odpowiada za spację,
    • . oznacza dowolny pojedynczy znak.

  • W polu Zamień na wpisz:
    $1$2\u00A0
    • $1 i $2 odnoszą się do elementów znalezionych w nawiasach,
    • \u00A0 to kod znaku niełamliwej spacji.

  • Kliknij Zamień wszystko.

Co się stanie:
Wzorzec (\s)(.)(\s) wyszukuje ciągi, w których pojedynczy znak (dowolny) jest otoczony spacjami.
Zamieniasz to na: pierwsza spacja, znak, a potem niełamliwa spacja.
To powinno zamienić wszystkie wystąpienia spacji-znak-spacji na spację-znak-niełamliwą spację.